5 Şubat 2015 Perşembe

QT5, MySQL 5.6 ve Ubuntu 14.04: QMYSQL driver not loaded

Yaklaşık 1 günümüzü harcadığımız ve sonunda çözdüğümüz problemi paylaşarak Türkçe kaynağa katkıda bulunmak istedim. Burada genel sorun QT'nin MySQL kütüphanesinin LAMPP / LEMP veya benzeri yöntemle kurulmasından veya Ubuntu ile gelen MySQL güncellemesi sırasında ilgili kütüphanenin değiştirilmesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Bunun için yapılması gereken işlem ilk olarak QT kurulumunu SRC ile birlikte yapmış olmak. Sonrasında aşağıdaki komutları QT'nin kurulu olduğu klasöre göre bulup çalıştırmak.

İşlemleri yapmadan öncesinde Ubuntu için Lib Qt5 Sql5 kütüphanesini yükleyerek hatanın giderilip giderilmediğini denemenizi öneririm. Çözüm olursa daha fazla vakit ayırmamış olursunuz. Eğer yine çözüm olmaz ise sonraki aşamaları deneyebilirsiniz. Sonraki aşamaların denenmesi dizin yolları doğru olduğu sürece hiçbir problem oluşturmayacaktır.

sudo apt-get install libqt5sql5-mysql


Ben QT5.4 kurulumunu /home/aydin/Qt5.4.0/ klasörüne yaptım. ~/ home klasörünüzü işaret eder. Sizde aşağıdaki yolları buna göre düzenlemelisiniz.

cd ~/Qt5.4.0/5.4/Src/qtbase/src/plugins/sqldrivers/mysql

sudo ~/Qt5.4.0/5.4/gcc_64/bin/qmake "INCLUDEPATH+=/usr/include/mysql" "LIBS+=-L/usr/lib/x86_64-linux-gnu -lmysqlclient_r" mysql.pro

sudo make 

sudo make install

NOT: Lütfen her komut çalıştırdığınızda çıkan mesajı (varsa) kontrol ediniz. Not found'un "dosya bulunamadı" anlamına geldiğini ve sizdeki QT versiyonu veya MySQL yolu ile ilgili olarak ihtiyaç duyulan dosyanın bulunamadığını dikkate alınır.

Artık QT ve Python yolculuğu için ilk adımı attık. Bakalım daha ne sorunlarla karşılaşacağız ve tabi çözümlerini paylaşacağız.

4 yorum:

 1. Python ve Qt dünyasına hoş geldiniz :)

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  Yazdiginiz gibi yaptim ama, soyle bir sorun cikti, yardimci olursaniz cok sevirim.

  enrike@enrike:/opt/Qt/5.4/Src/qtbase/src/plugins/sqldrivers/mysql$ /opt/Qt/5.4/gcc_64/bin/qmake "INCLUDEPATH+=/usr/include/mysql" "LIBS+=-L/usr/lib/x86_64-linux-gnu -lmysqlclient_r" mysql.pro
  /opt/Qt/5.4/Src/qtbase/mkspecs/features/qt_plugin.prf:50: Cannot write file /opt/Qt/5.4/Src/qtbase/mkspecs/modules-inst/qt_plugin_qsqlmysql.pri: Cannot create parent directory.
  Project ERROR: Aborting.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hata mesajından anlaşıldığı üzere ilgili klasörü oluşturamamış. Yolun geçerliliğini kontrol etmenizi öneririm. Yorumunuzu geç gördüm kusura bakmayın..

   Sil